Úspora energií – řízení teploty na pracovištích
Ve snaze zvýšit bezpečnost dodávek energie v Evropské unii přijala Rada České republiky nařízení o dobrovolném snížení poptávky po zemním plynu pro letošní zimu o 15 %.
Účelem tohoto snížení poptávky po plynu je dosáhnout úspor pro zimní sezónu, abychom byli připraveni na možné přerušení dodávek plynu z Ruska, které soustavně využívá dodávky energie jako zbraň.
DMCZ se na možnost nedostatku zemního plynu celoročně připravuje, a to například plánem zajištění výroby či nového způsobu vytápění pracovišť v případě nedostatku zemního plynu. V případě topení a ohřevu vody rozšiřuje DMCZ možnosti využití odpadního tepla z pájecích pecí a kompresorů. Letos byla v DMCZ nově instalována tepelná čerpadla, kterými budou vytápěna pracoviště školícího centra, závodního lékaře, čističky odpadních vod a části logistiky či výrobní haly. Tepelná čerpadla jsme také instalovali kromě hlavního závodu DMCZ i v závodu H&P.
I přes veškeré úsilí zavést náhradní způsob topení je DMCZ stále závislé na problematických dodávkách zemního plynu, a proto se tedy pro letošní zimu přidá k novému nařízení vlády v podobě nastavení minimálních teplot na pracovištích, které začaly platit od října letošního roku. V této souvislosti byl stanoven cíl pro redukci spotřeby zemního plynu pro vytápění minimálně ve výši 45% oproti fiskálnímu roku 2021. Teplota na pracovištích během topné sezóny bude řízena tak, aby došlo u spotřeby zemního plynu k výše uvedené redukci.
Současně se však bude DMCZ snaží vytvořit pro zaměstnance komfortnější pracovní prostředí, než je spodní limit stanovený státní legislativou, kdy ve výrobě a šatnách by měla teplota dosahovat 140C a v kancelářích 180C. Dopomoci by k tomu měla realizace aktivit v podobě instalace dalších systémů pro využití odpadního tepla z výrobních technologií a kompresorů, instalace dalších tepelných čerpadel, která by měla DMCZ zajistit, aby se do konce roku 2025 stala s ohledem na provoz budov zcela nezávislá na zemním plynu.