Seznamte se s kulturou našich kolegů

V minulých číslech jsme se seznámili s kulturou a tradicemi slunné Itálie, vzdálené Indie a pohostinné Ukrajiny.

Když jsem se nahlas zamýšlela u svého pracovního stolu nad zemí, se kterou bychom naše čtenáře seznámili v tomto čísle, kolegyně říká: „A co Česká republika?“ A proč vlastně ne. Ne nadarmo se říká, že Česká republika je srdcem Evropy. Máme to všude relativně blízko, ať se vydáme do Německa, Polska, Rakouska či Slovenska. Česká republika se skládá ze tří částí – Čech, Moravy a Slezska. Zabíráme území o rozloze 78 866 km2, čímž se řadíme na 114 místo na světě. Je nás více než 10 milionů. V průzkumu organizace InterNations z roku 2021, která se ptala cizinců, jak se jim žije v 57 městech po celém světě se Praha zařadila mezi 10 nejlepších měst pro život a práci cizinců.

Jsme vtipní, pracovití, ale trochu závistiví. Jsme národ, co má smysl pro humor, neboť si umíme udělat legraci sami ze sebe. Pracovitost a zručnost, často s oblibou mluvíme o zlatých, českých ručičkách. Závist, úspěch se u nás zkrátka neodpouští. Ale ruku na srdce, kdo z nás nemá čas od času náladu sednout si s přáteli na pivo a pořádně si postěžovat? Ostatně, stejně ty stížnosti většinou zakončíme se svým typickým humorem.

Zlatavý chmelový mok je českým národním nápojem a skrze jeho konzumaci, ve které po celá desetiletí Češi vévodili a vévodí světu. Dalším národním nápojem je Becherovka, která je ryze český nápoj. Vyrábí se z 20 bylin a původně vznikla jako žaludeční lék. I navzdory 38% obsahu alkoholu je příspustné, aby si „štamprličku“ před obědem dali i naprostí abstinenti. Slivovice je alkoholický nápoj, který se převážně vyrábí na Moravě a Valašsku. Právě díky Moravě nemusíme litovat, že nebydlíme v Provence nebo Toskánsku, vína tu máme znamenitá. Česká jídla jsou velice chutná, těžká a také nezdravá. Na pořádné polévce musí plavat mastná oka a u hlavního jídla se musí maso utápět v rozpuštěném tuku. Klíčovou přílohou jsou knedlíky, plátky nakrájeného těsta uvařeného ve vodě, které krásně nasají omáčku, ať je to guláš nebo svíčková.

Česká republika je rozlohou sice malá, zato velmi malebná země s nesčetnými přírodními krásami. Máme tu nespočet hradů, zámků, historických měst a městeček, ale i přírodních krás jako jsou Adršpašské skály, jeskyně v Moravském krasu nebo České Švýcarsko společně s Pravčickou bránou, která je svými rozměry největším přírodním skalním mostem v Evropě. Praha je jednoznačně nejnavštěvovanějším místem naší země a není se čemu divit. Karlův most, zákoutí historických uliček, Pražský hrad jakožto největší hradní komplex světa lákají návštěvníky z celého světa. V Českém Krumlově, jež patří na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO, najdete renesanční zámek, který tvoří druhý největší hradní komplex hned po Pražském hradě. Hluboká na Vltavou bývá často nazývána nejkrásnějším zámkem Česka. Lednicko-valtický areál je dalším územím zapsaným na seznam UNESCA. Této oblasti se přezdívá zahrada Evropy. Na tomto území najdeme hned několik přírodních rezervací a kulturních památek. Mimo zámků v Lednicích a Valticích je to například Minaret, Kaple sv. Huberta, Lovecký zámek nebo Janův Hrad. My domácí máme mnoho z nich už dávno prochozené křížem krážem, naši zahraniční kolegové se mohou nechat tímto článkem inspirovat, kam vyrazit na výlet.