Poznejme top management

Jméno a příjmení Kenichi Tokunaga
Pracovní pozice Finanční ředitel
Znamení zvěrokruhu Lev

Top management

Řeknete nám něco o sobě?

Jmenuji se Kenichi TOKUNAGA. Do DMCZ jsem byl vyslán z mateřské společnosti v Japonsku. Se svou rodinou žiji v Praze. Máme 3 děti – nejstaršímu synovi je 14 let, dceři 13 let a nejmladšímu synovi je 9 let. Co se týče zálib. Mou největší zálibou se stal běh. Průměrně naběhám týdně okolo 60 km. Pro letošní rok mám v plánu si zaběhnout nějaký běžecký závod.

Jakou školu jste absolvoval?

Vlastně jsem vystudoval práva. V Japonsku existuje jen malá souvislost mezi oborem, který jste vystudovali na univerzitě a vaší prací ve společnosti. Sám si rozhodujete o tom, do které společnosti nastoupíte, ale do kterého oddělení či na jakou pozici, o tom rozhoduje společnost po vašem nástupu. Lidem mimo Japonsko to může připadat zvláštní. Když jsem nastoupil do společnosti, chtěl jsem pracovat v právním oddělení, ale byl jsem zařazen do oddělení plánování podnikatelských aktivit a od té doby mám na starosti plánování.

Jaké máte zkušenosti a jak se rozvíjel váš profesní život?

Před odjezdem do České republiky jsem byl vyslán do Michiganu v USA. Tehdy jsem zastával pozici supervizora plánování nákladů. Bylo to právě v době finanční krize (pád banky Lehman Brothers), což bylo velmi náročné, ale byla to dobrá zkušenost. Denso je společnost, která působí celosvětově, proto můžete zažít různé práce i různé pracovní styly. Nechci si myslet, že ten japonský je vždy ten správný, chci akceptovat rozmanité způsoby myšlení a neustále si doplňovat nejnovějšími poznatky svoje názory a dovednosti.

Co považujete za svůj největší pracovní úspěch v kariéře?

Nejvíce mi utkvělo v paměti to, když jsme v době mého vyslání do DMMI (Denso Michigan) získali zakázku na první společný projekt pro Evropu a Ameriku. Po krachu Lehman Brothers se Chrysler spojil s Fiatem a vznikl projekt výroby Fiatu 500 v USA. Pro realizaci této zakázky v byznysu HVAC jsme spolupracovali s evropskými kolegy Densa. V té době nebyly meziregionální pracovní projekty, takže existovalo mnoho odlišností jak v oblasti jazykové, tak i ve způsobu provádění práce. Tím, že jsme denně organizovali telefonní konference a komunikovali spolu detailně a do hloubky se práce začala dařit a úspěšně jsme zakázku získali.

Jak dlouho pracujete v DMCZ?

Do DMCZ jsem nastoupil v lednu 2019, tedy 3 roky a 5 měsíců.

Jakou práci zastáváte v DMCZ?

Zastávám pozici HOD (Vedoucí oddělení) pro plánování, účetnictví/ finance a informační systémy a jsem tím, kdo v DMCZ hlídá pokladnu, a jako jednatel společnosti, který je hned pod prezidentem H. Kotatem, mu poskytuji podporu.

Jaké je vaše životní krédo? Čím se řídíte?

V Japonsku máme přísloví „Ičigo ičie“ (volný překlad – šance, která přichází jednou za život). Znamená to, važte si daného okamžiku a snažte se vydat ze sebe to nejlepší. Jako pracovník vyslaný do DMCZ, který má ohraničenou dobu působení, vnímám tento vzkaz velmi silně. Nevím, jak dlouhou dobu potrvá ještě moje zdejší mise, ale každý den budu považovat za vzácný a budu se snažit co nejlépe přispět k rozvoji DMCZ a České republiky.

Vaše plány a cíle v DMCZ pro nadcházející období. Na co se hodláte zaměřit?

Automobilový průmysl v současné době prochází transformací, ke které dochází jednou za 100 let. I společnost DMCZ se potýká s náročným podnikatelským prostředím. Uvědomuji si, že je mým úkolem překonat tuto obtížnou situaci a naplánovat strategii růstu do budoucna. Věřím, že se nám to podaří, protože DMCZ má mnoho schopných pracovníků.