Medailonek stroje naší nástrojárny

Další stroj, se kterým vás seznámíme bude drátořez (EWC) s robotem, který patří do skupiny elektroerozivních strojů. Tedy do oblasti beztřískového obrábění. Tyto stroje jsou řízené počítačem, aby dokázali obrábět výrobek dle předem připravených technologických programů. Představovaný stroj byl součástí změny naší nástrojárny za účelem automatizace procesu.

Drátořez

Specifikace stroje

Název stroje: +GF+ Charmilles CUT P350
Pořizovací cena: 3,42 mil CZK
Rok pořízení: 2019
Max hmotnost obrobku: 750 kg
Max rozměry obrobku (DxŠxV): 800 x 550 x 220 mm
Přesnost: +/- 0,01 mm
Použité materiály výrobků: veškeré druhy ocelí, hliník, Ampco, Moldmax.

Z jakého důvodu byl drátořez do nástrojárny zakoupen?

Nároky na výrobu náhradních dílů se postupně neustále zvyšují z důvodu vyšších požadavků na hledání úspor. Svou důležitou roli v rozhodnutí pořídit do našeho strojového vybavení elektroerozivní drátořez s robotem sehrála i automatizace, o které slýcháme a čteme velmi často a která je nezastavitelným trendem dnešní doby. V nástrojárně v současné době najdeme takto vybavené drátořezy dva, kde jeden robot se zásobníkem obsluhuje současně oba stroje v nonstop režimu.

Jaké výrobky jsou na stroji vyráběny?

Drátořezy nabízí široké portfolio využití výroby náhradních dílů, které využívá i oddělení údržby a technologie, i když primárně jsou na těchto strojích vyráběny náhradní díly pro vstřikovací formy a postupové střižné nástroje. Pro oddělení údržby jsou na odděleních jak náhradní díly, tak i díly pro následnou rychlou opravu jednotlivých zařízení. Pro oddělení technologie jsou vyráběny na těchto strojích například různé jigy či modifikace strojů. Hlavním přínos těchto strojů spočívá ve vysoké přesnosti +/- 0,01mm a také možnosti obrábět kalené materiály a to až tvrdosti 65 Hrc.

Díly z nástrojarny - drátořez
Díly z nástrojarny - drátořez

Příklady vyráběných dílů pro údržbu a technologii

Jak probíhá a jak dlouho trvá výroba 1 výrobku?

Obrábění na elektroerozivním drátožezu rozdělujeme do dvou kategorií a to na výrobu nového dílu anebo repasování dílů stávajích pro postupové střižné nástroje. Pokud se jedná o repasování – obsluha připraví CAD/CAM program a pomocí postprocesoru zašle program pro repasovanou část dílu do stroje. Následně do zásobníku robota upne požadované množství dílů a spustí samotné obrábění. Stejný postup je i pro výrobu nových dílů jen s tím rozdílem, že naprogramování a obrábění je časově náročnější a to i z důvodu prováděného ověření kvality nedokončeného dílů před EWC z předešlých operací jako CNC frézka, bruska, kalení,...

Kolik výrobků se na těchto strojích vyrobí ročně?

Ve fiskálním roce 2022 jsme vyrobili 1792 kusů. Aktuálně však řešíme zvýšení efektivity výroby za pomocí nových OR boardů, kde postupně analyzujeme výstupy a nastavujeme jednotlivé kroky ke zlepšení výkonnosti.