Krásy Japonska….Kamakura
Přístavní město a mořské lázně v Japonsku na Honšú v zálivu Sagami vzdáleno asi 50 km jihovýchodně od Tokia, jež bylo v letech 1118 až 1333 hlavním městem Japonska.
I proto sem každoročně zavítá hodně návštěvníků. Od názvu tohoto města se odvozuje období nazvané Kamakura, které se vyznačovalo první vojenskou vládou. V minulosti byla Kamakura důležitým městem, v němž se tvořily dějiny. V letech 1185 až 1333 si Kamakuru za hlavní sídlo zvolil představitel jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodů Joritomo Minamoto, prvního vojevůdce v historii, jemuž panovník udělil čestný titul šógun, což byla formálně nejvyšší funkce v systému vojenské vlády. A právě podle Kamakury získalo název celé následující období, kdy odtud Joritomovi následníci ovládali Japonsko. Za tu dobu bylo v centru i širokém okolí vystavěno množství šintoistických či buddhistických svatyň a chrámů.
Díky své nepřístupnosti po pevnině si uchovala Kamakura starobylý ráz malého městečka v zálivu Tichého oceánu obklopeného věčně zelenými kopci. Na japonské poměry menší, stotisícové město Kamakura je velmi oblíbené turistické místo. Nachází se zde 19 šintoistických svatyní a 65 budhistických chrámů včetně dvou nejstarších zenových klášterů Japonska. Buddhismus se řadí mezi nejstarší náboženství na světě. Právě buddhismus společně se šintoismem patří mezi dva hlavní náboženské směry v Japonsku.
Kótokuin je chrám buddhistické školy Čisté země, který je známý díky monumentální venkovní soše Buddhy Amidy, jež je hlavním lákadlem tohoto města a ke které směřují kroky všech lidí, co sem přijedou. Socha je z roku 1252, je vysoká 13,5 metru a kompletně odlitá z bronzu. Je proslulá svou odolností – v průběhu let musela přečkat přílivové vlny, požáry, zemětřesení i tajfuny. Interiér sochy je dokonce otevřen návštěvníkům k prozkoumání. Se svou výškou je to druhá největší socha Buddhy v Japonsku a váží kolem 93 tun. Tato socha je v Japonsku nejznámější sochou Buddhy. Tu úplně největší najdete v Naře v chrámu Tódaidži. Socha byla původně umístěna uvnitř velké chrámové místnosti, ta byla ale zničena přílivovou vlnou a později už opravena nebyla. Od roku 1945 tak Buddha na otevřeném prostranství.
Druhou nejvýznamnější památkou v Kamakuře po Buddhovi je chrám Hasedera. Zasvěcený bohyni milosrdenství Kannon s jedenácti tvářemi. Každá z jedenácti tváří má jiný výraz. Trojice hlav jsou obráceny dopředu, doprava a doleva, jedna hlava je otočena dozadu a největší korunuje nahoře. Tyto hlavy symbolizují schopnost bohyně Kannon vidět na všech světových stranách soucítící bytosti. Bohyně Kannon je 9,18 metrů vysoká, vyřezaná z jednoho kmene a pokrytá plátkovým zlatem.
Japonsko je typické nádhernými zahradami, ty v Kamakuře rozhodně patří k těm, které rozhodně stojí za vidění. Kamakura je krásné městečko, které v sobě skloubí přírodu, kulturu i historii.