EQCC po letech opět v Liberci

EQCC po letech opět  v Liberci

V říjnovém čísle jsme vás informovali o vítězích interního kola soutěže Kroužků kvality. Účelem této soutěže je šíření informací o nejlepších zlepšení ve výrobní a rovněž nevýrobní oblasti.

Jednotlivé prezentace se zaměřují na zlepšování kvality, bezpečnosti a také i efektivity práce. Hodnotí se jejich nejen přínos, ale zpracování a metody sběru dat včetně spolupráce. Letošního interního kola se zúčastnilo celkem 8 týmů v přímých kroužcích a 6 týmů v nepřímých kroužcích. Dlouhodobě se výsledky naší práce hodnotí velmi vysoko a naše domácí týmy se umísťují mezi 1. až 3. místem v Evropě.

Interní kola kroužků kvality konající se ve všech Denso pobočkách na světě předcházejí kolu evropskému, jehož konání letos organizačně zajišťovalo liberecké Denso. Tato významná událost se tak po 8 letech vrátila do Liberce. Významnost této události dokládá fakt, že vítězové evropského kola v obou kategoriích postupují přímo do světového finále, které se každoročně koná v Japonsku.

Přinášíme vám reportáž přímo z místa dění včetně rozsáhlé fotoreportáže. Letošní ročník se konal v termínu 26. – 27.9.2019. O organizační stránku celé soutěže se staral tým administrativy ve spolupráci s odděleními informačních technologií a nákupu.

Konání soutěže předcházely dlouhé přípravy, které jsme zahájili v únoru 2019 . Soutěž se konala Grandhotelu Zlatý Lev v Liberci, který je vybaven dostatečnými konferenčními prostory, hotel hostil celkem 150 účastníků. Letošního ročníku se účastnily týmy z Maďarska, Polska, Anglie, Turecka, Španělska, Portugalska, Itálie a České republiky.

První soutěžní den byl zahájen proslovem našeho prezidenta Shinichira Yamajiho . Tento den byl věnován prezentacím týmů přihlášených do přímých kroužků. V této kategorii měl české zastoupení tým 4x4 Elimination ve složení složení Miloslav Číž, Marcin Kapciak, Dariusz Ciesielski a Tomáš Prosa, který zpracovával téma „Špatná pozice serva při testu v S/A bench“. Na řadu přišel náš tým až jako poslední a tak hrozilo, že diváci a porotci už nebudou tak pozorní jako u předchozích prezentací. To se naštěstí i díky skvěle secvičené a propracované prezentaci nestalo. Bylo tedy více než jasné, že český tým bude atakovat stupně vítězů. Po odprezentování všech týmů se porotci odebrali do místnosti, kde vyhodnocovali prezentovaná témata a hlasovali o prvních třech umístěných.

Při vyhlašování výsledků se před českým týmem umístil maďarský tým „Chip seekers“, kteří tak postoupili do světového finále v Japonsku. Tento tým zpracovával téma „Snížení zářezů na standardním povrchu čipu integrovaného obvodu“. Třetí místo obsadil tým z DENSO Barcelona s tématem „Řešení defektu zvednutého vodiče zlepšením montáže komponentů“

V rámci vyhlašování byla kromě prvních třech míst vyhlašována i speciální cena kvality, kterou vyhrál tým „Three Musketeers“ s tématem „Odstranění problému spadaných šroubů v HVAC“

Po vyhlášení měli všichni účastníci hodinu volného času, než se přesunuli do libereckého klubu Warehouse, kde se konal večírek. Účastníci tak měli možnost se po náročném dni trochu uvolnit, dobře se najíst, napít a pobavit, avšak s mírou, protože hned další den ráno se pokračovalo v prezentacích dalších týmů.

V rámci večera vystoupila kapela Funk Corporation, jejichž hudba a podání nenechala účastníky v klidu, zvedla je ze židlí a roztancovala celý parket.

Druhý den byl věnován kategorii přímých kroužků. I druhý den jsme měli v ohni své želízko. Tým „Aiďáci“ ve složení Jiří Kvapil, Jakub Chroust a Daniel Houda, kteří prezentovali téma „Redukce zbytkového materiálu“. Postup vyhodnocení byl stejný jako u předchozího dne, kdy se porotci odebrali stranou a vyhodnocovali první tři umístěné. Jakmile byly postupně vyhlašovány výsledky a jméno našeho týmu nezaznělo mezi prvními, bylo jasné, že z toho bude opět skvělé umístění. Bohužel po vzoru předchozího dne se i Aiďáci umístili na krásném, ale do finále nepostupovém druhém místě. První místo obsadil italský BelTeam s tématem „Snížení nákladů za náhradní řemeny zavedením jejich interní výroby“

Během druhého dne měli účastníci a porotci možnost shlédnout několik prezentací, která se týkaly zhoršování stavu životního prostředí. Fakt, že si více týmů vybralo jako téma ke zpracování životní prostředí svědčí o tom, že je třeba věnovat mnohem více pozornosti ochraně našeho životního prostředí. I tento den byla vyhlášena speciální cena za „Zvláštní úsilí“, kterou získal tým „Earth Saviours“. Ten řešil téma „Vysoká spotřeba plastů na jedno použití“.

Soutěž byla oficiálně ukončena závěrečným proslovem prezidenta evropského Densa Hisaaki Sato, poté se většina účastníků přesunula do našeho závodu, kde absolvovali prohlídku a pak už následoval jen přesun do Prahy, odkud většina soutěžících odlétala domů nebo si pobyt v České republice přes víkend prodloužili. A my z organizačního týmu jsme si oddychli, že to máme za sebou. Podle ohlasů, které jsme v průběhu a po konání soutěže nasbírali, můžeme s klidným svědomím říci, že se evropské kolo vydařilo na výbornou. Závěrem bychom ještě velmi rádi vyzdvihli výsledky českých týmů za posledních 10 let, které rozhodně stojí za zmínku. V desetileté historii evropských kol kroužků kvality se každý rok české týmy umisťují nejhůře do třetího místa. V roce 2011 v evropském kole zvítězil český CoBra tým ve složení Miroslav Vlček, Andrea Vaščuková a Zdeněk Voslař.

O dva roky později v roce 2013 tomu nebylo jinak, opět český tým zazářil a zvítězil v evropském kole, tentokrát to byl tým „Muscle Cars“ ve složení Jiří Novák, Milan Keller, Jaroslav Kobosil, Zdeněk Voslař a Miroslav Vlček. V letošním ročníku naši zaměstnanci opět prokázali, že ve svém oboru patří ke špičce. Jsme na Vás patřičně hrdí, kluci! Naší největší výzvou bude nejen vítězství v dalším ročníku, ale úspěch na celosvětovém setkání nejlepších QC týmů v Japonsku ze všech kontinentů. Zde jsme zatím neuspěli, i když jsme se účastnili. Proto bychom přáli všem stávajícím i novým kroužkům QC, aby takového úspěchu mohli dosáhnout.